W Krośniewicach obchodzono urodziny gen. W. Andersa.

W piątek, 10 sierpnia br. na skwerze miejskim w Krośniewicach przy pomniku gen. Władysława Andersa odbyła się oficjalna uroczystość upamiętniająca 126. rocznicę urodzin wybitnego dowódcy spod Monte Cassino. Przedstawiciele miejscowej społeczności złożyli wiązanki, a byli to burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach Małgorzata Przygodzka, kierownik Ośrodka Kultury w Krośniewicach Magdalena Mitlas-Kostrzewa oraz delegacje Szkoły Podstawowej im. gen. W. Andersa w Nowem i Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. W ten sposób oddano hołd niezłomnemu patriocie, którego korzenie wywodzą się z Krośniewic. Dzień później dom rodzinny Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej i twórcy 2. Korpusu Polskiego, nazywany dziś ,,Andersówką”, był miejscem, w którym odbył się piknik patriotyczny upamiętniający kolejną rocznicę urodzin patrona osiedla. W uroczystości udział wzięły władze miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy Osiedla nr 3 im. gen. W. Andersa. W święcie uczestniczyli m.in. burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach Małgorzata Przygodzka oraz przedstawicielki sołectw Wymysłów i Suchodoły.


O godz. 15.00 delegacja, w skład której weszli radny Andrzej Konwerski, przewodnicząca osiedla Wiesława Stefaniak oraz Marianna Leszczyńska, złożyła wiązankę pod płytą pamiątkową ufundowaną przez mieszkańców Błonia. Kilka słów o postaci gen. W. Andersa przekazała zebranym instruktor GCKSiR w Krośniewicach. Organizatorzy pikniku, czyli Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach oraz zarząd Osiedla nr 3 im. gen. W. Andersa, któremu przewodniczy Wiesława Stefaniak, zorganizowali poczęstunek. Serwowano potrawy z grilla, a także sałatki i domowe wypieki przygotowane przez mieszkańców osiedla. Uczestnicy spotkania integracyjnego wspaniale bawili się przy dźwiękach muzyki zespołu Disco-Dance działającego pod kierunkiem Henryka Szymańskiego, również mieszkańca Błonia. Podkreśliło to dodatkowo sąsiedzki wymiar świętowania. Zespół występuje na imprezach okolicznościowych, festynach, weselach, więc prezentowany repertuar przypadł do gustu uczestnikom spotkania ze względu na rozrywkowy i biesiadny charakter. Mieszkańcy chętnie tańczyli i włączali się do wspólnego śpiewania znanych przebojów muzyki popularnej. Piknik odbył się w bardzo familijnej atmosferze. Świętowały całe rodziny. Dla dzieci przygotowano specjalny kącik zabaw. Impreza przyczyniła się do zintegrowania społeczności lokalnej i podkreśliła wartości patriotyczne związane z wybitnym krośniewiczaninem pochodzącym z Błonia.


,,Andersówka” od lat jest stałym punktem w programie wycieczek turystycznych, majowych międzynarodowych rajdów motocyklowych zmierzających na Monte Cassino i celem odwiedzin indywidualnych turystów. W zabytkowym budynku z II połowy XIX w. gościli m.in. Anna Maria Anders – córka Generała, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego, a także inni znamienici goście, jak ks. biskup łowicki Andrzej Dziuba, prof. Wojciech Narębski, dr Andrzej Kunert, przedstawiciele rządu RP, kombatanci, potomkowie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Na co dzień ,,Andersówka” pełni funkcję świetlicy osiedlowej oraz prezentuje pamiątki związane z patronem i jego żołnierzami. Mieszkańcy osiedla są dumni z tak wyjątkowego sąsiedztwa historycznego. W przyszłym roku minie 10 lat od dnia nadania temu miejscu imienia gen W. Andersa.

 

30 sierpnia 2018

99-300 Kutno, ul. Królewska 47, 
telefon (0-24) 355-10-00

telefon/fax (0-24) 355-10-02, 

e-mail: powiatowe@zyciekutna.com.pl
Wydawca: FOR-PRESS

Redaktor naczelny: dr Andrzej Stelmaszewski

Sekretarz redakcji - korekta, sport, kultura: Jerzy Michał Papiewski

Zespół redakcyjny:
Jerzy Kałużka - rozrywka, Andrzej Bieńkowski - dział miejski,

Artur Andziak, Bogdan Podlasiak, Bogdan Pietrasiewicz, Krzysztof Stelmaszewski - współpraca redakcyjna
Strona internetowa: Jarosław Michalak

Polityka prywatnośc

PT

99-300 Kutno, ul. Królewska 47, telefon (0-24) 355-10-00, telefon/fax (0-24) 355-10-02,  e-mail:  powiatowe@zyciekutna.com.pl