Poznajemy Polskę.

Parki Narodowe. Jako przedstawiciel Redakcji „Powiatowego Życia Kutna” miałem przyjemność robić materiał o przyrodzie i zabytkach pięknej, bogatej i zamieszkałej przez gospodarnych ludzi Ziemi Poznańskiej. Perłą tej ziemi jest ocierający się o zakola Warty Wielkopolski Park Narodowy - cudowne miejsce o pow. ponad 7 000 ha otoczony jeziorami połyskującymi w promieniach słońca, wśród niebotycznych dębów i buków. Bory porośnięte opasłymi sosnami, sięgającymi chmur, budzą radość, że jesteśmy tutaj, gdzie przyroda jest soczyście zielona i potężna. Jedno z przepięknych jezior natura posadowiła je w centrum WPN i naznaczyła brzemieniem historii. Mieści się tam bowiem zameczek Klaudyny Potockiej miejsce urokliwe i romantyczne, lecz okupione krwią bohaterów.

Stąd już blisko do muzeum pisarza i podróżnika, autora książki pt.„Dywizjon 303” i innych - Arkadego Fiedlera. Wchodząc na dziedziniec, turysta zostaje oczarowany niezliczoną ilość eksponatów pochodzących z różnych stron świata. Tutaj jednak orchideą i samą w sobie legendą jest wierna kopia okrętu flagowego Kolumba „Santa Maria”.

Jadąc dalej, w Rogalinie, obok pałacu Raczyńskich, wśród wielu przepięknych drzew, podziw budzą prastare dęby, 700 letnie Pomniki Przyrody: Lech, Czech i Rus, znane nie tylko w kraju. Dęby emanują tak dużą energią, że przechodzeń zamyślony przystaje obok i po długiej chwili, opuszczając to miejsce… kilkukrotnie spogląda za siebie.

Na pożegnanie Wielkopolski koniecznym jest zajechać do Kórnika i zwiedzić pamiętający grunwaldzką wiktorię zamek, rodową siedzibę Górków. Przebudowany w XIX w obecnie mieści muzeum z imponującym zbiorem militariów, dzieł sztuki oraz woluminów, natomiast piękny i okazały park zamkowy, „Arboretum Kórnickie,” zaliczone zostało do cudów przyrody.

Wracając, można obejrzeć się i pomyśleć… przecież to nie był sen.

 

Obserwator przyrody i wędrowiec - Bogdan Pietrasiewicz

 

 

24 lipca 2018

99-300 Kutno, ul. Królewska 47, 
telefon (0-24) 355-10-00

telefon/fax (0-24) 355-10-02, 

e-mail: powiatowe@zyciekutna.com.pl
Wydawca: FOR-PRESS

Redaktor naczelny: dr Andrzej Stelmaszewski

Sekretarz redakcji - korekta, sport, kultura: Jerzy Michał Papiewski

Zespół redakcyjny:
Jerzy Kałużka - rozrywka, Andrzej Bieńkowski - dział miejski,

Artur Andziak, Bogdan Podlasiak, Bogdan Pietrasiewicz, Krzysztof Stelmaszewski - współpraca redakcyjna
Strona internetowa: Jarosław Michalak

Polityka prywatnośc

PT

99-300 Kutno, ul. Królewska 47, telefon (0-24) 355-10-00, telefon/fax (0-24) 355-10-02,  e-mail:  powiatowe@zyciekutna.com.pl