Podziękowania rolnikom za ich pracę.

Na tegoroczne dożynki, jakie odbyły się w niedzielę 19 sierpnia 2018 roku w gminie Kutno, przybyły delegacje 14 sołectw niosąc ze sobą piękne wieńce dożynkowe, poczty sztandarowe OSP, mieszkańcy z terenu gminy. Cała uroczystość, którą zaszczycili swą obecnością parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz powiatowych, miejskich i gminnych odbyła się na terenie remizy OSP w Gołębiewku Nowym. Tu, na czele korowodu dożynkowego przybyli starostowie dożynek – państwo Anna i Wojciech Pasińscy z Gołębiewka Nowego. Niosąc duży bochen chleba wypieczony z mąki tegorocznych zbiorów przekazali go na ręce wójta gminy Jerzego Bryły i przewodniczącego Rady Gminy Dariusza Mroczka, którzy złożyli go na ołtarzu, przy którym odprawiona została msza święta przez księży: Stanisława Zarosę i Jana Dobrodzieja w intencji rolników i ich rodzin z gminy Kutno. Po jej zakończeniu głos zabrał wójt gminy Jerzy Bryła. Mówił m.in. „Dożynki to w polskiej tradycji najważniejsze święto polskiej wsi podsumowujące wysiłek rolników, sadowników i ogrodników. To podziękowania za trud pracy na roli i zbiory. W naszej gminie o chlebie mówi się z szacunkiem i czcią, że to dar niebios i owoc ziemi. Pragnę tym wspaniałym darem symbolicznie podzielić się ze wszystkimi mieszkańcami gminy i naszymi gośćmi – tak, jak nakazywała staropolska tradycja. Chciałbym, aby ten podział był nade wszystko sprawiedliwy, aby nigdy nikomu tego chleba nie zabrakło. Tak, jak dziś dzielimy się tym bochnem dożynkowym, tak i przez cały rok pamiętajmy, by dzielić się z tymi, którzy tego potrzebują. Niech wspólnota chleba sprawi, abyśmy zawsze solidarnie potrafili sobie pomagać, niech przypomina nam, jak wiele zawdzięczamy tej ziemi i jak bardzo ona nas potrzebuje”. W wypowiedzi wójta Bryły nie zabrakło również podziękowań dla rolników i ich rodzin, a także życzeń zdrowia i pomyślności, radości w uczestnictwie dożynkowego święta. Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Szczęść Boże!”.

Wspomnieni wyżej starostowie dożynek, państwo Anna i Wojciech Pasińscy, prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 33 ha własnych i 15 dzierżawionych w miejscowości Gołębiewek Nowy. Priorytet ich pracy to produkcja roślinna (kukurydza, lucerna, zboża paszowe) podporządkowana produkcji zwierzęcej. Państwo Pasińscy posiadają około 60 sztuk bydła, w tym 22 krowy dojne. Co roku ich gospodarstwo odnosi sukcesy na wystawach zwierzęcych w Bratoszewicach. Cieszą się z posiadania trójki dzieci – dwóch córek i syna. W prowadzeniu gospodarstwa pomagają im również rodzice pana Wojciecha.

Dożynkowe święto, do którego zapraszał i zachęcał wójt gminy Jerzy Bryła trwało do późnych godzin wieczornych.

A.B.

 

30 sierpnia 2018

99-300 Kutno, ul. Królewska 47, 
telefon (0-24) 355-10-00

telefon/fax (0-24) 355-10-02, 

e-mail: powiatowe@zyciekutna.com.pl
Wydawca: FOR-PRESS

Redaktor naczelny: dr Andrzej Stelmaszewski

Sekretarz redakcji - korekta, sport, kultura: Jerzy Michał Papiewski

Zespół redakcyjny:
Jerzy Kałużka - rozrywka, Andrzej Bieńkowski - dział miejski,

Artur Andziak, Bogdan Podlasiak, Bogdan Pietrasiewicz, Krzysztof Stelmaszewski - współpraca redakcyjna
Strona internetowa: Jarosław Michalak

Polityka prywatnośc

PT

99-300 Kutno, ul. Królewska 47, telefon (0-24) 355-10-00, telefon/fax (0-24) 355-10-02,  e-mail:  powiatowe@zyciekutna.com.pl